TDK

TDK témáink

Társtémavezető: Prof. Dr. Seress László

A munka célja felderíteni azokat az elváltozások, amelyek az emberi agykéregben figyelhetők meg epilepsziában. A vizsgálati minták a Neurológiai Klinikán diagnosztizált, és az Idegsebészeti Klinikán eltávolított temporális epilepsziás betegek kéregmintái, amelyet szövettani módszerekkel dolgozunk fel. Az elmúlt időszakban több meglepő eltérést találtunk az epilepsziás agykéregben, pl. nagyszámú neuronokat a fehérállományban. Célunk ezeknek az idegsejteknek az epilepsziában betöltött szerepének felderítése. Ehhez immunciokémiai módszerrel meghatározzuk a sejtek fajtáját (pl. serkentő vagy gátló idegsejt), konfokális mikroszkóppal és elektronmikroszkóppal más neuronokkal alkotott kapcsolatait. Továbbá, komputeres módszerrel meghatározzuk az idegsejtek számát, és az így kapott adatok és a betegek szövettani és klinikai adatai között keresünk összefüggést.

Jelenleg közel 50 betegből származó kéregmetszet áll rendelkezésre, és évente kb. 10 új minta várható.

A témára jelentkező hallgató(k) feladata a komputeres sejtszámolás, fénymikroszkóppal vagy konfokális mikroszkóppal az idegsejtek vizsgálata, valamint az adatok és a betegekadatai közötti összefüggés vizsgálata. Arra speciálisan kiképzett hallgató elektronmikroszkópos vizsgálatokat is végezhet. Emellett elsajátítják vizsgálatokhoz használt szövettani módszereket is.

Szövettan, patológia, neurológia és idegsebészet iránt érdeklődő hallgatókat várunk lehetőleg a neuroanatómia és az élettan szigorlat után!

 

 

 

 

Társtémavezető: Prof. Dr. Seress László

A vizsgálatok célja felderíteni azokat a fény- és elektronmikroszkópos módszerekkel megfigyelhető elváltozásokat az emberi temporális lebenyben, amelyek az epilepszia hátterében állhatnak.